Перше повне видання фортепіанних творів Станіслава Людкевича

109

Меморіальний музей Станіслава Людкевича вперше в історії видав повне зібрання усіх фортепіанних творів композитора. Збірка у двох книгах (творів для фортепіано соло та дуетів) містить близько сотні творів для різного виконавського рівня – від мініатюр до розгорнутих концертних віртуозних композицій. Електронне видання є у вільному доступі, тож його можна завантажити безкоштовно.

Цифрове видання здійснене в межах проєкту «Людкевич. Спадщина», що другий рік поспіль отримує підтримку Українського культурного фонду, та має за мету оцифрування, новітнє нотне видання, аудіо-, відеозаписи та популяризацію творчості українського композитора Станіслава Людкевича (1879-1979).

С. Людкевич був одним з перших композиторів Галичини після Дениса Січинського, який написав чимало творів для фортепіано. Його фортепіанна музика – як, зрештою, і вся творчість – витримана у пізньо-романтичному стилі. Романтизм творчості С. Людкевича проявляється у виборі жанрів (романс, ноктюрн, марш, баркарола, балада, елегія тощо), зверненням до програмності, опертям на національні фольклорні джерела. У своїй фортепіанній творчості композитор, з одного боку ввібрав традиції європейського музичного романтизму Ф. Мендельсона, Ф. Шопена, Ф. Ліста, Й. Брамса, а з другого – урахував і національні джерела, передовсім багатий український фольклор та напрацювання, спадщину М. Лисенка.

До повного збірника увійшло близько 40 композицій для фортепіано-соло, десяток дуетів, вперше видані незавершені твори, а також авторські транскрипції та аранжування творів інших авторів, зокрема, опрацювання українських народних та патріотичних пісень зі збірки «Ще не вмерла Україна», який з часу появи видання 1913 р. донині не перевидавався. Важливим досягненням роботи редакторів видання є виправлення помилок та порівняння усіх варіантів джерел кожного твору – рукописів, першодруків тощо, що тривало кілька місяців ретельної роботи та із залученням матеріалів з різних бібліотек та архівів.

Учасники та гості Презентації видання фортепіанних творів Станіслава Людкевича. Музично-меморіальний музей Соломії Крушельницької у Львові, 23 жовтня 2024 р.
Учасники та гості Презентації видання фортепіанних творів Станіслава Людкевича. Музично-меморіальний музей Соломії Крушельницької у Львові, 23 жовтня 2024 р.

До проєкту залучено чимало науковців та музикантів, які працювали з рукописами Станіслава Людкевича, а саме – музична редакторка проєкту, композиторка Богдана Фроляк, дует піаністів, викладачів Львівської національної музичної академії імені М. Лисенка Петро Довгань і Наталя Зубко, науковці, дослідники спадщини композитора Яким Горак і Мар’яна Зубеляк, редактори нотного набору Володимир Пасічник та Мар’яна Рудакевич та ін. Літературне редагування та коректура: Оксана Левицька, Оксана Мельник. Переклад англійською: Марта Госовська, Ольга Дубневич, Лола Морана. Дизайн і верстка: Юлія Пендрак. Комунікаційна менеджерка проєкту: Стефанія Олійник. Менеджерка проєкту: Тетяна Продан.

Презентація видання фортепіанної творчості Станіслава Людкевича відбулася 23 жовтня у салоні Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові. Команда музею працювала над виданням кілька місяців, а також була сповнена нових знахідок, дискусій і відкриттів, про що розповіли редактори та менеджери проєкту.