Від ювілею до ювілею: 125-ліття від дня народження Соломії Крушельницької

903
марка

125-літній ювілей Соломії Крушельницької широко відзначався в Україні. Ювілярку вперше вшанували на державному рівні, випустивши поштові марку і конверт (Укрпошта, тираж марки – 250 тис.), а також пам’ятну монету (Національний банк України, номінал 2 гривні, тираж – 20 тис.).

1.Ювілейні конверт і марка, випущені Укрпоштою.1997р.
Ювілейні конверт і марка, випущені Укрпоштою.1997 р.
2.Ювілейна монета із сертифікатом, випущена Національним банком України. 1997 р.
Ювілейна монета із сертифікатом, випущена Національним банком України. 1997 р.

Урочисте погашення марки відбулося у Києві штемпелем першого дня та в с. Біла на Тернопільщині – спеціальним штемпелем 23 вересня 1997 року. Конверти були видрукувані у трьох різновидах – зі старою та оновленою формою для адресування, а також у збільшеному форматі.

В організації урочистих заходів цього ювілею змагалися Тернопіль і Львів, а, в підсумку, переможницею стала Соломія Крушельницька.

Хроніку святкувань на батьківщині співачки подаємо за матеріалами статті І. Ґерети “На честь великої України” (ж.“Дзвін”, 1998, №4).

20 вересня у церкві с. Біла, де колись відправляв служби о. Амвросій Крушельницький, відбулася урочиста літургія. По тому велелюдна процесія прийшла до могили батьків С. Крушельницької. Відтак на подвір’ї садиби Крушельницьких відбулося літературно-мистецьке свято. Увечері учасники ювілейних торжеств переглянули виставу “Соломія Крушельницька” за п’єсою Б. Мельничука та І. Ляховського у Тернопільському драматичному театрі. У неділю 21 вересня у Тернопільському краєзнавчому музеї відбулася наукова конференція, учасники якої прийняли звернення до місцевої влади у справі спорудження пам’ятника співачці. На будинку обласної філармонії, де у 1928 році виступала С. Крушельницька, було урочисто відкрито пам’ятну таблицю (скульптор Василь Садовник). Увечері в театрі виступали переможці конкурсу на здобуття премії ім. С. Крушельницької, який відбувся у березні 1997 року серед студентів Тернопільського музичного училища, що носить ім’я співачки.

Урочисто відзначали 125-ліття С. Крушельницької по всій Тернопільщині, зокрема у Бучачі, Білявинцях , Заліщиках.

6.Газета «Соломія». Тернопіль. 1997 р.
Газета «Соломія». Тернопіль. 1997 р.

Гарним подарунком до ювілею артистки від її земляків стала газета “Соломія”, яка почала виходити у Тернополі 1997 року. Це періодичне видання впродовж  наступних 20 років невтомно популяризувало ім’я С. Крушельницької, надаючи свої сторінки для дослідників життя і творчість співачки

Програма урочистостей у Музеї С. Крушельницької у Львові. 23-24 вересня 1997 р.
Програма урочистостей у Музеї С. Крушельницької у Львові. 23-24 вересня 1997 р.

Центром святкувань у Львові став Музично-меморіальний музей Соломії Крушельницької як ініціатор та організатор численних ювілейних заходів. На той час він був уже самостійною установою (від 1995 року). З нагоди 125-річчя  від дня народження С. Крушельницької Львівська міська рада видала Ухвалу (№ 998 від 04.12.97) про розширення музею, зобов’язавши виконавчий комітет відселити мешканців двох квартир з будинку співачки. На жаль, ця Ухвала була виконана лише у 2004 році, частково, бо вдалося відселити лише одне помешкання.

Дослідник життя і творчості С.Крушельницької, краєзнавець Петро Медведик виступає на IV наукових читаннях у Музеї С. Крушельницької у Львові. 23 вересня 1997 р.
Дослідник життя і творчості С.Крушельницької, краєзнавець Петро Медведик виступає на IV наукових читаннях у Музеї С. Крушельницької у Львові. 23 вересня 1997 р.
Студентка 5 курсу ВДМІ ім. М. Лисенка Зоряна Кушплер співає на концерті у Музеї С. Крушельницької у Львові. 24 вересня 1997 р.
Студентка 5 курсу ВДМІ ім. М. Лисенка Зоряна Кушплер співає на концерті у Музеї С. Крушельницької у Львові. 24 вересня 1997 р.

Ювілейні урочистості в музеї співачки відбулися 23-24 вересня. Гостей запросили на IV наукові читання, концерт молодих виконавців, лауреатів Міжнародних конкурсів, а також на традиційний уродинний торт. У Салоні музею було відкрито виставку, побудовану на матеріалах фондів Музею Соломії Крушельницької та Львівського історичного музею.

Фрагмент виставки у Музеї С. Крушельницької у Львові, вересень 1997 р.
Фрагмент виставки у Музеї С. Крушельницької у Львові, вересень 1997 р.
Фрагмент виставки «Скарби Соломіїного дому» у Музеї історії релігії у Львові, грудень1997 р.

“Скарби Соломіїного дому” – ще одна виставка, присвячена ювілею артистки, експонувалася у грудні в Музеї історії релігії, де було представлено понад 100 оригінальних експонатів з фондової збірки музею Соломії Крушельницької. Працівники музею впродовж року організовували лекції, концерти, конференції, виставки разом з музичними закладами, бібліотеками, науковими і просвітницькими товариствами у Львові, Стрию, Дрогобичі, Червонограді, Тернополі. Експозиція та матеріали фондової збірки музею стали основою для багатьох теле- і радіопередач, зокрема для створення документального фільму “Два життя Соломії”, (режисер О. Фролов, студія “Контакт”, Київ), який вийшов на екрани у ювілейному 1997 році.

Львівська опера вшанувала ювілярку тижнем пам’яті. Впродовж 16-23 листопада в театрі усі вистави були присвячені Соломії Крушельницькій, а на завершення відбувся великий гала-концерт.

Фрагмент виставки «Скарби Соломіїного дому» у Музеї історії релігії у Львові, грудень 1997 р.
Ювілейна марка, спецпогашена у с. Біла на Тернопільщині 23.09.1997 р., на конверті, виданому у Львові ТзОВ “Дивосвіт”

До ювілею співачки Львівське видавництво “Дивосвіт” надрукувало оригінальні конверти з її зображенням (худ. М. Маринюк) та інформацією про артистку на звороті (текст Г. Тихобаєвої).

У Києві, з нагоди ювілею С. Крушельницької, на сцені Національної опери України відбувся урочистий концерт за участю провідних солістів київського, одеського, львівського оперних театрів, лауреатів Міжнародного конкурсу ім. С. Крушельницької. Вечір відкрив Михайло Головащенко, розповівши про життя і творчість артистки, слухачі почули записи українських народних пісень у виконанні співачки.

Хроніку ювілейних подій подавали періодичні видання в Україні та за її межами. Зокрема, на сторінках україномовних газет “Свобода” та “Америка” (США) друкувалися матеріали про Соломію Крушельницьку та повідомлення про ювілейні торжества М. Головащенка, І. Ґерети, П. Медведика, працівників Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові.

У газеті “Культура і життя” В. Горинь опублікував невідомі листи Соломії Крушельницької до Марії Вояківської (№ 35, 1997), а Р. Пилипчук здійснив передрук статей “Сальомея Крушельницька” Марії Фуртак та “В гостині у С. Крушельницької” Ярослави Музики, що друкувалися у львівських жіночих періодичних виданнях у 1930-х роках (№38, 1997). “Літературна Україна” (25 вересеня, 1997) надрукувала розлогу статтю Р. Пилипчука “Нам тут, межи москалями, не геть-то радісно й корисно…” про одеські гастролі співачки та її стосунки з Марком Кропивницьким.

Завершити огляд подій 125-літнього ювілею хочеться словами Ігоря Ґерети: “1997 року в умовах повної політичної свободи Україна відзначала ювілей своєї великої дочки Соломії Крушельницької. І хоч економічні негаразди не дали здійснити все задумане, свято вдалося” (ж.“Дзвін”, 1998, №4).

Матеріал підготували Галина Тихобаєва та Олександра Кирик.