Від ювілею до ювілею: 120-ліття від дня народження Соломії Крушельницької

982
Артистична. Музей С.Крушельницької у Львові

120-ліття Соломії Крушельницької відзначали у 1992 році. Це був перший ювілей співачки, який святкували вже у незалежній Україні.

Суспільно-політичні події, що призвели до незалежності України у 1991 році, змінили вектор культурного життя країни.

Буклет. IV Міжнародний фестиваль оперного мистецтва імені Соломії Крушельницької. Львів, 1992 р.
Буклет. IV Міжнародний фестиваль оперного мистецтва імені Соломії Крушельницької. Львів, 1992 р.

 

Знаковою подією для вшанування Соломії Крушельницької стала організація фестивалів на честь співачки. Перший фестиваль відбувся за ініціативи головного диригента Львівського театру опери та балету ім. І. Франка Ігоря Лацанича у листопаді 1988 року, і, як писала тодішня преса, “вдався на славу”. Великий ентузіазм організаторів та успіх серед публіки сприяли тому, що фестивалі стали відбуватися щорічно.

У 1991 році у Львові відбувся Перший міжнародний конкурс оперних співаків ім. Соломії Крушельницької. У статті, присвяченій цій події, музикознавець Любов Кияновська зазначала: “Вільна країна має багато атрибутів, до яких належать і власні мистецькі змагання європейського і світового масштабу. Як гарно, що прилетіла до нас оця перша ластівка і сповістила про прихід весни, нового життя” (ж. Музика, 1992, №2).

Учасники відкриття І конкурсу оперного мистецтва ім. С. Крушельницької під час посвячення Музею С. Крушельницької у Львові митрополитом Володимиром Стернюком, листопад 1991 р.
Учасники відкриття І конкурсу оперного мистецтва ім. С. Крушельницької в музеї співачки. У центрі – митрополит Володимир Стернюк посвячує експозицію музею, листопад 1991 р.

Відкриття Львівського музично-меморіального музею Соломії Крушельницької (1989) стало другою важливою подією, що змінила формат вшанування пам’яті артистки.

Повертаючись до подій, присвячених 120-літньому ювілею Соломії Крушельницької, зазначимо, що вони переважно зосереджувались у Львові. Вшанували співачку двома великими концертами у залі ім. С. Людкевича обласної філармонії. Перший відбувся 24 вересня, його організаторами були Вищий музичний інститут ім. М. Лисенка (колишня Львівська консерваторія) та Львівська музична школа ім. С. Крушельницької. У програмі концерту крім вихованців цих закладів брали участь відомі музиканти (Марія Крушельницька, Лідія Шутко) та лауреати Першого конкурсу оперних співаків ім. Крушельницької Неоніла Козятинська і Степан П’ятничко. Вступне слово виголосив Микола Колесса, а провадив концерт популярний телеведучий Петро Остапишин. На сцені експонувалася виставка з фондів Музично-меморіального музею С. Крушельницької.

Програма концерту, присвяченого 120-річчю від дня народження С. Крушельницької у Львівській філармонії, 23 жовтня 1992 р.
Програма концерту, присвяченого 120-річчю від дня народження С. Крушельницької у Львівській філармонії, 23 жовтня 1992 р.

Другий захід, що відбувся 23 жовтня, організували управління культури міста та області, спілка композиторів і Львівська філармонія. Він складався з урочистої академії, під час якої виступили Мирослав Скорик, Микола Колеса, Лариса Крушельницька, Галина Тихобаєва, Володимир Овсійчук, Степан Генсірук (учень С. Крушельницької ) та Ростислав Братунь. У концерті взяли участь квартет театру-студії “Доля”, солісти та симфонічний оркестр філармонії, дипломанти і лауреати Першого конкурсу ім. С.Крушельницької.

Квартет театру-студії «Доля» у Музично-меморіальному музеї С. Крушельницької , 23 вересня 1992 р. Ліворуч: Ю. Ланюк, Б. Каськів, Ю. Далецький, Т. Сиротюк, Я. Якуб’як (музичний керівник), Є. Козак (режисер)
Квартет театру-студії «Доля» у Музично-меморіальному музеї С. Крушельницької , 23 вересня 1992 р. Ліворуч: Ю. Ланюк, Б. Каськів, Ю. Далецький, Т. Сиротюк, Я. Якуб’як (музичний керівник), Є. Козак (режисер)

Новостворений Музеї Соломії Крушельницької у Львові активно долучився до ювілейних заходів. 23 вересня, в день народження співачки тут зібралися її сучасники й учні, найближчі приятелі музею, музична еліта міста.

Композитор Микола Колесса виступає із спогадами у Музеї співачки, 23 вересня 1992 р.
Композитор Микола Колесса виступає із спогадами у Музеї співачки, 23 вересня 1992 р.

Спогадами про Крушельницьку поділилися Микола Колесса, Мирослав Скорик, Степан Генсірук. Відбувся невеликий камерний концерт за участі співачки зі США Ляриси Магун-Гурин (партія фортепіано – Марина Крих) та театру-студії “Доля”. Гості оглянули виставку “Велика родина”, а працівники музею отримали цінний подарунок від Галини Стернюк – матеріали про виступи співачки в Буенос-Айресі.

Співачка Олександра Линишин у Музично-меморіальному музеї С. Крушельницької
Співачка Олександра Линишин у Музично-меморіальному музеї С. Крушельницької

Ще два камерних концерти, присвячені 120-літтю Соломії Крушельницької,  відбулися в Музеї співачки у листопаді: Олександра Линишин (концертмейстер –Ярослава Матюха) виконала солоспіви галицьких композиторів, а в рамках фестивалю італійська співачки Анни Різі в ансамблі з піаністкою і композитором  Аллою Сіренко запропонувала слухачам твори західноєвропейських композиторів та подарувала слухачам дві українські народні пісні.

Співачка Анна Різі (з квітами ) і композиторка Алла Сіренко після концерту у Музеї, листопад 1992 р.
Співачка Анна Різі (праворуч) і композиторка Алла Сіренко після концерту у Музеї, листопад 1992 р.

З 19 до 29 листопада у Львові відбувався IV Міжнародний фестиваль оперного мистецтва імені Соломії Крушельницької. Його активно анонсувала преса. “Наближається чергове мистецьке коронування Львова. Соломія Крушельницька – його нев’януча принцеса”, – писала газета “Експрес”. Організатори фестивалю мали серйозні фінансові труднощі, про які розповів І. Лацанич кореспондентові газети “Ратуша”. Молода держава не могла підтримати фестиваль, а спонсори, які щойно “народжувались” в Україні були ненадійними. Незважаючи на це, десятиденний! фестиваль проходив (вперше і востаннє у своїй історії!) аж на чотирьох майданчиках: вистави відбувалися у театрі, майстер класи – в консерваторії, у музеї Соломії Крушельницької – камерні концерти, а в Будинку актора демонструвалися відеофільми оперної класики.

Буклет IV Міжнародного фестивалю оперного мистецтва імені Соломії Крушельницької. Львів, 1992 р.
Буклет IV Міжнародного фестивалю оперного мистецтва імені Соломії Крушельницької. Львів, 1992 р.

 

Програма фестивалю була поділена між двома ювілярами – Миколою Лисенком (150 років) і Соломією Крушельницькою. Перша його частина була представлена операми композитора “Наталка Полтавка”, “Різдвяна ніч”, “Ноктюрн” та концертом з творів Лисенка у виконанні учнів і викладачів музичної школи-інтернату ім. С. Крушельницької. У другій – світова оперна класика:“Трубадур” та “Отелло” Д. Верді, “Мадам Баттерфляй” і “Тоска” Д. Пуччіні, “Кармен” Ж. Бізе, а також “Іоланта” П. Чайковського. Завершився фестиваль Гала концертом.

Традиційно вшанували Соломію Крушельницьку на її батьківщині. Зокрема, у Меморіальному музеї співачки в с. Біла. У Тернопільській обласній філармонії відбувся концерт учнів та викладачів музичного училища ім. С. Крушельницької.

Збірник. Віночок Соломії Крушельницької. Зібрав і упорядкував П. Медведик. Тернопіль. 1992.
Збірник. Віночок Соломії Крушельницької. Зібрав і упорядкував П. Медведик. Тернопіль. 1992.

Гарним подарунком до ювілею стало видання збірника “Віночок Соломії Крушельницької” (матеріали зібрав та упорядкував П. Медведик), який, рідна Тернопільщина присвятила 120-річчю з дня народження славетної землячки. До книжки увійшли поетичні та музичні присвяти С. Крушельницькій, подано оперний і концертний репертуар артистки, грамофонні та магнітофонні записи голосу співачки, підбірка висловлювань відомих діячів культури про неї.

Львівські і тернопільські періодичні видання на своїх сторінках друкували інформацію про заходи, які відбулися до ювілею співачки. Газета “Літературна Україна”(1992, 29 жовтня) помістила черговий матеріал про співачку Михайла Головащенка: “Вершин світової слави сягнула Соломія Крушельницька”. Звертає на себе увагу стаття Остапа Черемшинського “Славетна співачка” у часописі “Вісті Придністров’я” (1992, 22 вересня), де автор опублікував уривки листів Франтішека Главачека (чеського публіциста, перекладача, україніста) зі спогадами про Соломію Крушельницьку.

120-літній ювілей Соломії Крушельницької був першим, що відзначався у Незалежній Україні. Завдяки створенню фестивалю та конкурсу, а також музею співачки у Львові як стаціонарного майданчика дослідження її спадщини, він розпочав новий етап вшанування пам’яті Артистки.

Матеріал підготували: Галина Тихобаєва,
Олександра Кирик