Фрагменти історії Музею композитора

2123
Дім Станіслава Людкевича. Фото Романа Метельського, 2017 р.
Дім Станіслава Людкевича. Фото Романа Метельського, 2017 р.

Меморіальний музей Станіслава Людкевича (сектор Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові) відкрито в 1995 р. в домі композитора у Львові на вул. С. Людкевича, 7 (колишня Військова). Ініціатором створення Музею патріарха української музики була кандидат мистецтвознавства Зеновія Штундер (1927-2016), учениця та багатолітній асистент Людкевича, згодом – його дружина, а по смерті композитора – спадкоємиця і ревна хранителька його дому та архіву.

Станіслав Людкевич (1879-1979)

Пропозиції музичної громадської Львова відкрити музей в домі С. Людкевича звучали ще у 1980 ­х рр. Проте однією з основних умов створення музею було переселення вдови композитора в інше помешкання, на, що, звісно, Зеновія Костянтинівна не могла погодитися.

Зеновія Штундер (1927-2016)
Зеновія Штундер (1927-2016)

Музей Соломії Крушельницької, єдиний у Львові музей музичного профілю, виступив з ініціативою розмістити меморіальний музей композитора на другому поверсі його дому, а перший – залишити за З. Штундер. З цією метою Зеновія Костянтинівна подарувала Музею Соломії Крушельницької частину успадкованого нею будинку і почала працювати на посаді старшого наукового співробітника сектора Музею Соломії Крушельницької – Меморіальний музей Станіслава Людкевича.

В основу експозиції музею лягли унікальні матеріали архіву С. Людкевича, що налічує близько 10 тисяч одиниць збереження: рукописи, друковані видання, фотографії, листування, предмети образотворчого мистецтва, багата бібліотека композитора.

Меморіальна кімната в домі Станіслава Людкевича.

У двох експозиційних кімнатах збережені інтер’єри кабінету композитора та спальні, третя – своєрідний виставковий зал, в якому демонструються видання музичних творів, музикознавчих праць, рукописи.

Кабінет композитора Станіслава Людкевича
Кабінет композитора Станіслава Людкевича

Результатом невтомної дослідницької праці Зеновії Штундер над архівом митця стали фундаментальні видання. Впродовж 1999-2000 рр. побачило світ повне зібрання музикознавчої спадщини та публіцистики Станіслава Людкевича, що охоплює дослідження, статті, рецензії та виступи, написані чи виголошені ним від кінця ХІХ до початку 70-х років ХХ століття. Вийшла друком монографія З. Штундер у двох томах: Т.І.: “Станіслав Людкевич. Життя і творчість: (1879–1939)” (Львів, 2005), Т.ІІ.:”Станіслав Людкевич. Життя і творчість: (1939–1979)” (Львів, 2009).
Щороку музей розширює свою діяльність, популяризуючи творчу спадщину композитора. До 125-річчя народження С. Людкевича працівники Музею Соломії Крушельницької організували та провели низку заходів: вечір спогадів, наукову конференцію, виставку на матеріалах з архіву композитора. До цього ювілею, зокрема, при підтримці Управління культури Львівської міської ради було видано рекламний буклет “Будинок-музей Станіслава Людкевича” і компакт-диск з архівними записами творів композитора. Працівники Музею Соломії Крушельницької брали участь у підготовці до друку першого і другого томів монографії З. Штундер “Станіслав Людкевич. Життя і творчість” (набір тексту, нотних прикладів, сканування фотоілюстрацій).

Кожного року, не лише у ювілейні дати, в Музеї Соломії Крушельницької експонуються виставки з особистого архіву Станіслава Людкевича до Дня народження композитора.
Музей Станіслава Людкевича постійного відвідують студенти, учні, відомі діячі музичної культури з України та з-за кордону.

Перспективи розвитку Музею Станіслава Людкевича – це відтворення меморіального комплексу на базі садиби С. Людкевича, створення науково-дослідницького центру з вивчення творчої спадщини композитора та його сучасників, залучення широкого кола відвідувачів.

Роксоляна Пасічник, старший науковий
співробітник Музично-меморіального музею
Соломії Крушельницької у Львові